google

  narzędziownia, formy wtryskowe, obróbka skrawaniem

  obróbka metali - gieciewalcowanie.pl
  Kursy walut 15.06.2018
  1 USD
  3.6922
  0.0767
  1 EUR
  4.2802
  0.0045
  1 CHF
  3.7056
  0.0274
  1 GBP
  4.8998
  0.0402
  1 RUB
  0.0588
  0.0005
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Profesjonalne wykorzystanie kompresorów

  Profesjonalne wykorzystanie kompresorówKompresory wbrew pozorom nie są wykorzystywane wyłącznie jako maszyny do pompowania opon. Znajdują zastosowanie również w przemyśle czy w sprzętach domowych, takich jak m.in. suszarki do włosów. Zamiennie nazywane bywają sprężarką, choć może to być mylne, ponieważ nie każda sprężarka jest kwalifikowana jako kompresor. Niemniej, jest to niezwykle przydatne i wielofunkcyjne narzędzie, które możemy wykorzystać do pompowania, malowania, piaskowania, a nawet zasilania urządzeń pneumatycznych.

  Rodzaje kompresorów

  Kompresor jest maszyną, która służy do uzyskiwania wysokiego ciśnienia sprężonego gazu bądź wymuszenia jego przepływu. Podczas jego pracy wydziela się bardzo duża ilość ciepła, która powinna zostać odprowadzona, co może wymagać montowania dodatkowych chłodnic. Taki wymóg nie istnieje jednak w przypadku pojazdów, gdzie chłodzenie jest bezpośrednie. Ze względu na budowę wyróżnia się dwa rodzaje kompresorów. Zalicza się do nich:

  • kompresory wyporowe - działają na zasadzie tłoka, który przemieszcza się w zamkniętym cylindrze. Systematycznie zmniejszająca się objętość powietrza sprawia, że podnosi się ciśnienie w cylindrze. Do kompresorów wyporowych zalicza się sprężarki śrubowe, spiralne, tłokowe bądź membranowe. Jednym z prostszym przykładów może być pompka rowerowa.
  • kompresory przepływowe - jak sama nazwa wskazuje, ich działanie opiera się na zasadzie przepływu powietrza. Wirnik obraca się z dużą prędkością, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie wymaganej prędkości przepływu gazu. Do tego rodzaju kompresorów zalicza się m.in. sprężarki osiowe, wirowe oraz promieniowe.

  Profesjonalne wykorzystanie kompresorów

  Zastosowanie

  Większość z nas spotkała się zapewne z kompresorem na stacji benzynowej, gdzie występuje w wersji elektrycznej lub mechanicznej. Bez wątpienia jego najbardziej popularnym zastosowaniem jest pompowanie kół w pojazdach, chociaż równie dobrze z jego pomocą możemy także napompować piłkę czy materac. Warto wiedzieć, że kompresor stanowi jeden z najważniejszych elementów klimatyzacji w aucie, ponieważ to dzięki niemu przemieszcza się czynnik chłodzący, który zmniejsza temperaturę i zarazem zwiększa ciśnienie, czego efektem jest chłodzenie wnętrza pojazdu, nawet gdy na zewnątrz panuje upał.

  Kompresory stosuje się jednak nie tylko w zakładach wulkanizacyjnych i pojazdach, ale również w zakładach lakierniczych bądź do zasilania narzędzi pneumatycznych. Wówczas przydatny będzie szczególny typ kompresora, czyli kompresor olejowy. Kompresor bezolejowy możemy za to wykorzystać sami, w naszym w domu. Przy jego użyciu przeczyścimy kosiarkę, napompujemy dowolny dmuchany przedmiot, a nawet pomalujemy ściany. Malowanie ciśnieniowe za pomocą kompresora jest o wiele szybsze i dokładniejsze, o ile mamy w tym wprawę. Dzięki tej metodzie nie tylko zaoszczędzimy farbę, ale również będziemy mieć pewność, że podczas malowania nie powstaną smugi. Kompresor może być zatem użyteczny także do restaurowania mebli.

  Co jeszcze warto wiedzieć?

  Domowy kompresor z pewnością może okazać się niezwykle użyteczny, o ile będziemy dbać o jego sprawność. Podczas użytkowania musimy zwracać uwagę na poziom wilgotności w powietrzu, ponieważ gdy jest zbyt wysoki, zasysane powietrze może uszkodzić urządzanie. Zapobiec temu może osuszacz sprężonego powietrza, który warto zakupić wraz z kompresorem.

  Artykuł powstał we współpracy ze sklepem z narzędziami dla profesjonalistów https://specnarzedzia.pl

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.