google

  narzędziownia, formy wtryskowe, obróbka skrawaniem

  Kursy walut 18.10.2019
  1 USD
  3.8503
  -0.0135
  1 EUR
  4.2844
  -0.0005
  1 CHF
  3.8969
  0.0067
  1 GBP
  4.9671
  0.0215
  1 RUB
  0.0602
  -0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • AFM DEFUM - wywiad - nowe rozwiązania

  AFM DEFUM - wywiad - nowe rozwiązaniaW tym roku Andrychowska Fabryka Maszyn DEFUM obchodzi jubileusz 70-lecia. Firma w bardzo ciekawy sposób łączy doświadczenie z wyznaczaniem nowych trendów w produkcji obrabiarek. O tym, jakie to przynosi korzyści, rozmawiamy z Arturem Bartkowiakiem, wiceprezesem zarządu i dyrektorem handlowym firmy.

  Andrychowska Fabryka Maszyn DEFUM jest czołowym na polskim rynku producentem obrabiarek. Jakiego rodzaju są to maszyny?

  Standardowa oferta obejmuje obrabiarki do obróbki ubytkowej metalu, które można przyporządkować do kilku grup rodzajowych. Wśród nich znajdują się: poziome tokarki sterowane numerycznie o średnicy toczenia 130–1400 mm, pionowe tokarki sterowane numerycznie o średnicy toczenia 550–1700 mm, pionowe centra frezarskie trzy-, cztero- i pięcioosiowe o wielkości stołu od 350×750 do 1200×1300 mm, poziome wytaczarki sterowane numerycznie o średnicy wrzeciona 105 i 130 mm, nakiełczarki i frezarko-nakiełczarki dla średnic 90–250 mm, a także maszyny specjalne.

  Co ważne – mamy do dyspozycji własne biuro konstrukcyjne oraz wsparcie doświadczonych konstruktorów Centrum Badawczo-Konstrukcyjnego Obrabiarek. Dzięki temu dysponujemy dużymi możliwościami projektowania i wdrażania do produkcji rozwiązań specjalnych, spełniających specyficzne oczekiwania wymagających klientów. Szeroki asortyment maszyn produkowanych seryjnie niejednokrotnie pozwala nam na wykorzystanie gotowych podzespołów z różnych maszyn do zbudowania w bardzo krótkim czasie i przy relatywnie niskich nakładach unikalnej maszyny specjalnej.

  Mamy bardzo duże doświadczenie w automatyzacji produkcji. Na bazie naszych standardowych tokarek w połączeniu z nakiełczarkami i systemami automatycznego załadunku, rozładunku i transportu międzyoperacyjnego zbudowaliśmy wiele linii technologicznych dla przemysłu motoryzacyjnego, a także pojedynczych obrabiarek z automatycznym załadunkiem detalu. Realizujemy również produkcję jednostkową obrabiarek specjalnych, projektowanych pod konkretne zadania technologiczne naszych klientów.

  Co decyduje o atrakcyjności państwa maszyn dla klientów?

  Co nas wyróżnia? Jeśli chodzi o produkcję obrabiarek standardowych, to zaryzykowałbym stwierdzenie, że nie odbiegają one od wyrobów konkurencji, jednak możliwość indywidualizowania naszych maszyn i dostosowywania ich do konkretnych potrzeb klientów, uzbrajanie ich w specjalizowane systemy załadunku czy wreszcie gotowość do projektowania i szybkiej realizacji maszyn specjalnych, jest istotną przewagą w stosunku do dużych producentów obrabiarek, nastawionych na standardową produkcję seryjną.

  "Niewątpliwie istotną cechą naszych maszyn z punktu widzenia użytkownika
  końcowego jest ich trwałość"

  Najciekawsze i największe kontrakty, które realizujemy, zazwyczaj związane są z ciężkimi maszynami specjalnymi… Chociaż w ubiegłym roku pozyskaliśmy bardzo ciekawy kontrakt na kilka automatycznych linii dla przemysłu motoryzacyjnego oraz specjalną ciężką tokarkę pionową do obróbki odpowiedzialnych elementów z materiału trudno skrawalnego. Każdy taki nietypowy kontrakt jest z jednej strony dużym wyzwaniem, a z drugiej strony ważnym doświadczeniem dla firmy, dzięki któremu cały czas się rozwijamy.

  AFM DEFUM obchodzi jubileusz 70-lecia. Przedsiębiorstwo ma bardzo interesującą historię.

  Korzenie sięgają czasów przedwojennych i prywatnej fabryki Ludwika Cytlinga, która została zdewastowana przez hitlerowców. Tuż po wojnie Ludwik Cytling uzyskał zgodę nowych władz na reaktywowanie produkcji i już w czerwcu 1945 r. na targach maszynowych w Krakowie zaprezentował pierwsze tokarki i szlifierki własnej produkcji. Szybki wzrost sprzedaży i rozwój zakładu skłoniły ówczesne władze do znacjonalizowania fabryki w roku 1946 – formalnie tę datę przyjmuje się za powstanie firmy.

  Od początku specjalizowaliśmy się w produkcji tokarek. Wydaje się, że punktem zwrotnym był rok 1976, kiedy pozyskaliśmy kontrakt na produkcję tokarek sterowanych numerycznie dla firmy Boehringer. Było to niewątpliwie duże wyzwanie, które przyniosło bezcenne doświadczenie w produkcji maszyn nowej generacji. Zaowocowało uzyskaniem przez AFM licencji na produkcję tokarek TAE32N, opartych właśnie na konstrukcji Boehringera.

  Ośmieleni pierwszymi sukcesami w roku 2000 zaczęliśmy produkcję komponentów mechanicznych tokarek sterowanych numerycznie i centrów pionowych dla firmy Gildemeister. Dzięki tej współpracy zdobyliśmy dużą wiedzę w zakresie budowy centrów pionowych, które w połączeniu z pracami własnego biura konstrukcyjnego pozwoliły na rozbudowę asortymentu AFM o kolejne typy tokarek sterowanych numerycznie i centrów pionowych.

  W 2011 r. nastąpiły rozbudowa zakładu i zwiększenie mocy produkcyjnych dzięki obrabiarkom pozwalającym na obróbkę większych gabarytów części. Skłoniło to AFM do przejęcia dokumentacji konstrukcyjnej i znaku towarowego Dąbrowskiej Fabryki Maszyn DEFUM, będącej w likwidacji. Przejęta dokumentacja i know-how w zakresie zdecydowanie większych maszyn, jakimi są wytaczarki i tokarki pionowe, pozwoliło nam na podejmowanie współpracy w zakresie realizacji jednostkowych projektów ciężkich maszyn specjalnych.

  W 2013 r. nasz właściciel – firma Glimag SA – kupiła będące w likwidacji CBKO w Pruszkowie, włączając do naszej grupy kapitałowej ikonę polskiej myśli konstruktorskiej i źródło większości obrabiarek zaprojektowanych i produkowanych w powojennej Polsce. Alians z CBKO pozwolił AFM na wzbogacenie asortymentu o nowoczesne tokarki ze skośnym łożem rodziny Venus.

   

  Źródło:
  Autor: Adam Sieroń
  magazyn Polski Przemysł | 04 marca 2016
  Artykuł został dodany przez firmę

  Andrychowska Fabryka Maszyn Defum S.A.

  Andrychowska Fabryka Maszyn S.A. należy do grona najstarszych firm polskich. Powstała w roku 1946 i od ponad 73 lat jest czołowym polskim producentem obrabiarek. Szeroki asortyment produkowanych tokarek sterowanych numerycznie i centrów pionowych CN

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.